Facebook vyvíjí vlastní roboty. Snaží se, aby se dokázaly vše naučit samy | EkonTech.cz


Facebook vyvíjí vlastní roboty. Snaží se, aby se dokázaly vše naučit samy

Technik / roboti / facebook
27. 5. 2019 - 17:10

Už poměrně dlouho se Facebook zaměřuje na vývoj umělé inteligence, kterou využívá na své platformě pro různé účely – třeba pro odhalení nenávistných komentářů a podobně. Nyní ale Facebook odhalil, že pracuje i na několika robotických projektech, a to trochu jiným způsobem, než by se mohlo zdát.

I když vědecké týmy obvykle zkoumají samotný hardware, konstrukcia snaží se roboty naučit, aby se dobře pohybovaly v reálném světě, Facebook nato jde trochu opačně. Snaží se vyvíjet systémy pro roboty tak, aby se samynaučily, jak se v reálném prostředí pohybovat.

 

Základem je tak vlastní pochopení okolního světa a interakce vněm. Může se přitom jednat o pohyb, ale také vnímání hmatu. Facebook se snaží,aby tyto roboty byly zvědavé a prozkoumávaly okolí a věci kolem sebe. A přitomse učily.

 

Tento výzkum by měl vést k pokročilejší umělé inteligenci, kteráse bude sama a lépe učit novým věcem, aniž by k tomu byl nutný lidský operátornebo předpřipravená oštítkovaná data.

 

Dle vyjádření jednoho ze zástupců divize Facebooku pro umělouinteligence je svět místo, které je chaotické, což je pro umělou inteligencináročný problém. V současnosti sice tvoříme pokročilé algoritmy, ale obvyklepro ideální a konkrétní použití. Aby se umělá inteligence mohla v budoucnu učitobecnějším věcem a s vysokou rychlostí, musí si poradit s mnohem komplexnějšímiproblémy.