Exportéři se nejvíce zajímají o východní trhy | EkonTech.cz


Exportéři se nejvíce zajímají o východní trhy

Ekonom / Export
8. 7. 2013 - 10:08

Rusko je v letošním roce trhem, o který se zajímá nejvíce tuzemských firem. Dalšími dvěma favority jsou Ukrajina a Kazachstán. Na rozdíl od předchozích let se zájem našich exportérů již nesoustřeďuje tolik na velké země jako je Čína a Brazílie a na vybrané regiony, patrná je diverzifikace.

 Poměrně vysoká je poptávka po informacích o evropské legislativě, fondech a programech EU, které poskytují zástupci České podnikatelské reprezentace při Evropské unii – CEBRE.

Tyto závěry vyplývají z porovnání počtu přihlášek firem ke konzultacím s ekonomickými diplomaty, řediteli zahraničních zastoupení MPO a manažery CEBRE, které probíhají 26. a 27. června v Hotel Crowne Plaza v Praze. Účast zástupců 350 firem, z nichž většina se přihlásila na více konzultací, zajišťoval také Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Rusko je stále TOP

Stejně jako v minulých letech zůstává Rusko TOP teritoriem zájmu exportérů. O konzultace projevilo zájem zhruba 30 % všech zúčastněných firem. Na dalších příčkách zájmu se umístil Kazachstán a Ukrajina shodně s takřka čtvrtinou zájmu firem.

Ve srovnání s loňským a předloňským rokem zůstává konstantní zájem o informace z takových zemí, jako je Vietnam (20 %) či Bělorusko (16 %).

O Čínu a Brazílii lehce poklesl zájem

Určitá změna je patrná ve vztahu k zemím BRIC (tedy mimo zmíněnou Ruskou federaci). O Brazílii se zajímá pětina firem (v loňském roce to bylo takřka o deset procent více), o Čínu zhruba šestina (vloni to byla více jak pětina). Mírný nárůst poptávky po informacích je v případě Indie s více jak čtvrtinou zainteresovaných firem.

Firmy mají širší záběr

Jisté zvýšení zájmu je o Turecko. Z oblasti Blízkého a Středního východu a Severní Afriky se firmy nejvíce zajímají o Irák a o Spojené Arabské Emiráty. Nehledě na komplikovanou situaci v těchto regionech se o ně celkově zvýšil zájem. Mimo jiné se zvedla poptávka o informace o Izraeli.

Na Africkém kontinentu dominuje JAR. V Asii je zřejmý nárůst poptávky po informacích u Indonésie a na americkém kontinentu je patrný zájem o USA. V Evropě si první příčku udržuje Německo, v letošním roce shodně s Polskem.