Jak je důležité míti Filipa? | EkonTech.cz


Jak je důležité míti Filipa?

Názor / kariéra
9. 11. 2015 - 19:52

Malá inspirace pro budoucí absolventy...

Mnoho let se pohybuji v prostředí, kde lidé kolem mne hledají a nacházejí nové pracovní příležitosti. Nedávno jsme s kolegou vedli tréning v rámci veletrhu pracovních příležitostí a jeden ze studentů se mě zeptal, jak jsem z absolventa prošel zkušeností top manažera mezinárodní firmy až ke spolumajiteli jedné z nejzajímavějších českých personálních společností. Tahle otázka mě překvapila a zaslouží si myslím malé zamyšlení. Co to u mě bylo? A co z toho by se dalo zobecnit a uvést jako inspirace pro čerstvé absolventy?

Přijímejte zodpovědnost

Ve většině profesí, kterými jsem prošel, jsem se nebál jít naproti příležitosti. Každý šéf myslím ocenil, když jsem nejprve ukázal, že něco dovedu, třeba i riskoval svůj prospěch či pohodlí a až po odvedené práci se ptal, co za to budu mít já.

Velmi dobře si vybírejte šéfy

A tady jsme u toho Filipa - mými Filipy byli Milan a Honza.

Milan Přibyl byl a dodnes je pro mě obrovskou inspirací, kdysi dávno, ještě jako mladý kluk jsem měl příležitost pracovat v jeho firmě. Ač jsem tenkrát byl jedním (a snad i nejmladším) z jeho cca 100 kolegů, vždycky jsem měl pocit, že se mnou jedná jako se sobě rovným partnerem. Za více než tři roky v jeho firmě jsem „se nadchnul“ tímhle způsobem přemýšlení a dodnes z toho čerpám. Aniž by to tušil, položil základy mého dnešního přemýšlení nad svobodou a zodpovědností v pracovním prostředí.

Druhým „Filipem“ byl Honza Kozina… úžasný spolumajitel tenkrát největší české TEMP agentury KAPPA People, kterou následně ze dvou třetin prodal rakouskému Trenkwalderu a já měl příležitost u této fúze být. Honza je z těch manažerů, kteří umí podpořit a nabídnout příležitost. Díky němu jsem se dostal od obchodníka pro Brno na ředitele pobočky, šéfa několika regionálních poboček, zakusil projekty na Slovensku i ve Skotsku. To vše především díky jeho otevřenosti, partnerskému přístupu a ochotě důvěřovat v mé schopnosti.

Nebojte se nepohodlí

Mnohokrát jsem se v profesní kariéře dostal do situací, které nebyly pohodlné, příjemné… Nebojte se jich, vybírejte si je a jděte jim naproti. Krátkodobé nepohodlí vám snad vždy pomůže posunout se dál.

Přeji vám hodně šílených nápadů, odvahy je realizovat a šéfy, kteří Vás podpoří!

 

Pavel Plachý je spoluzakladatel a katalyzátor dějů ve flow-r, první personální společnosti konceptu 2.0. Neúnavný propagátor svobody a zodpovědnosti v pracovním prostředí i všedním životě. Technooptimista věřící v budoucnost lidstva. Můžete ho sledovat na TwitteruLinkedin či Facebooku.