Deloitte TOP Zaměstnavatelem 2017 – rozhovor s Jakubem Vrkočem | EkonTech.cz


Deloitte TOP Zaměstnavatelem 2017 – rozhovor s Jakubem Vrkočem

Názor / top zaměstnavatelé / kariéra
7. 4. 2017 - 15:30

I letos se více než 10 400 studentů vysokých škol z celé ČR zúčastnilo studie TOP Zaměstnavatelé. Vysokoškoláci tak dali jasně najevo, u kterých společností by po ukončení studia pracovali nejraději. Zástupcům firem, které se umístily na předních příčkách průzkumu TOP Zaměstnavatelé 2017, jsme položili několik otázek. Jejich znění je podobné otázkám, na které jste ve studii odpovídali vy, studenti. Nyní máte jedinečnou možnost porovnat svůj názor s pohledem odborníků z praxe.

Jméno a příjmení respondenta: Jakub Vrkoč

Společnost: Deloitte

Pozice: Daňový konzultant

Vystudovaná vysoká škola a zaměření: Vysoká škola ekonomická v Praze, zaměření: Zdanění a daňová politika

Doba od absolutoria: 1,5 roku

 

Jak byste zhodnotil své studijní výsledky během studia na vysoké škole?

Zpočátku mého studia to nebyla žádná sláva, ale postupem času a s růstem motivace se situace zlepšila. Velmi pozitivně hodnotím magisterské studium, kdy už jsem věděl, kam směřuji.

Na jaké úrovni jste v posledním ročníku vysoké školy hovořil anglicky?

Angličtina mi nikdy nedělala velký problém. Především díky brigádám a studiu v zahraničí jsem měl v posledním ročníku angličtinu plynulou. Mezery jsem cítil spíše v gramatice.

Chtěl jste po dostudování vysoké školy pracovat ve stejném oboru, který jste studoval?

Určitě. Během studia jsem se ujistil, že studovaný obor je pro mě ten správný. Po dostudování jsem měl tedy jasno, a to i o firmě, kde bych rád pracoval.

Věděl jste již na vysoké škole, jaký typ práce chcete vykonávat – zda budovat kariéru v zaměstnaneckém poměru, nebo samostatně podnikat? Proč jste se rozhodl pro zaměstnanecký poměr?

Řekl bych, že to bylo rok co rok právě naopak. Postupem času jsem došel k závěru, že v daňovém poradenství, jako málokde jinde, lze do jisté míry skloubit jak podnikání, tak zaměstnanecký poměr.

Získával jste již při studiu nějaké pracovní zkušenosti? Jak náročné to bylo v kombinaci se studiem?

Pracoval jsem celou vysokou školu. Vyzkoušel jsem si kde co – od vykládání kamionů přes brigádu na stavbě až po práci v bance. Občas to bylo náročné, obzvlášť o zkouškovém, ale nedokázal bych jen studovat a říkat si rodičům o peníze. Takto jsem měl pocit, že si sebe mohu více vážit, většina mých spolužáků to měla stejně a přišlo nám to naprosto samozřejmé.

Jaká byla Vaše očekávaná hrubá nástupní měsíční mzda do absolventského zaměstnání během posledního ročníku vysoké školy? Od čeho jste částku odvodil?

Věděl jsem, že chci mít nad 30 tisíc Kč. Nejen že je to průměr v Praze, ale zároveň je to průměr absolventa vysoké školy v ČR.

Kontaktoval jste svého současného zaměstnavatele přes nějakou sociální síť? Pokud ne, chtěl byste v posledním ročníku vysoké školy tuto možnost mít?

Nekontaktoval, ale v posledním ročníku jsem pomáhal mému současnému zaměstnavateli s firemní prezentací za účelem získání povědomí u studentů na sociální síti a mohu zhodnotit, že reakce studentů byly velice pozitivní a tuto možnost si pochvalovali. Deloitte je v posledních letech na sociálních sítích velice aktivní a především díky práci našich kolegyň z HR mají studenti/absolventi možnost dozvědět se jasně, kdo jsme, co děláme a co jsme schopni jim nabídnout.

Jakým způsobem jste získával tipy na nabídky zaměstnání? Z jakého zdroje jste se dozvěděl o současném zaměstnavateli?

Dříve u mě zafungovaly agentury práce. Většinou mi volali, abych za 3 hodiny někam jel na brigádu.Také jsem sledoval společnosti, které jsou v partnerství s VŠ, kde jsem studoval. Nejvíc se mi ale osvědčily přímo webové stránky daných firem. O současném zaměstnavateli jsem se dozvěděl od kamaráda, když si čistil 3 měsíce starou školní poštu.

Jaké akce pořádané společnostmi pro studenty Vás na vysoké škole zajímaly? Myslíte si, že akce pořádané společnostmi jsou pro studenty přínosné?

Ty, na kterých vystupovali zajímaví lidé daných společností, ať už se jednalo o semináře, akreditované kurzy na VŠE nebo veletrhy. Přínosné mi přišly také ty, kam jezdili řadoví zaměstnanci společností a na neformální bázi si člověk mohl popovídat o tom, jak to v dané firmě skutečně chodí. Takováto setkání zastřešovala například Katedra veřejných financí na VŠE.

Čemu dáváte ve svém zaměstnání přednost? (Vybraná možnost označena tučně)

1) Jistota, stabilita vs. Změna

2) Tvůrčí přístup vs. Používání známých, předem daných postupů

3) Soutěživé vs. Přátelské prostředí

4) Práce na jednom místě vs. Časté cestování

5) Teoretické vzdělávání vs. Získávání zkušeností z praxe

6) Stálé, za všech okolností garantované platové ohodnocení vs. Nižší fixní složka platu + neomezená výše pohyblivé složky závislá na osobním výkonu

7) Náročná pracovní pozice vs. Rovnováha mezi prací a volným časem

8) Strategické, dlouhodobé úkoly vs. Operativní, krátkodobé úkoly

9) Úzká specializace vs. Získávání obecných dovedností

10) Sdílení odpovědnosti v týmu vs. Přijetí vedoucí role

11) Samostatná práce vs. Spolupráce v týmu

Musel jste se přestěhovat za prací pro současného zaměstnavatele ze svého rodného města? Pokud ano, proč jste se rozhodl přestěhovat?

Ze svého rodného města jsem se přestěhoval kvůli studiu na VŠE, do práce už jsem to měl kousek. Důvodem mého stěhování byly především možnosti, které Praha studentům/zaměstnancům nabízí.

Kolik času denně dojíždíte do práce v jednom směru? Kolik času by pro Vás představovalo snesitelné maximum?

Dojíždím cca 20 minut. Snesitelné maximum je pro mě právě těchto 20 minut. :-) Do bývalé práce jsem dojížděl téměř hodinu, spousta známých, co bydlí 70 km za Prahou, dojíždělo do místa práce v Praze stejně dlouho… to nebylo dlouhodobě udržitelné.

Chtěl byste strávit část své budoucí kariéry v zahraničí?

Ano, chtěl bych. Je to zkušenost, kterou vám nikdo nevezme, na kterou můžete vzpomínat a vždy z ní vytěžit maximum. Několikrát týdně spolupracuji na projektech s našimi zahraničními kancelářemi, popř. zahraničními klienty a vždy je přínosné vidět, jakým způsobem jednotlivé země pracují a jak přemýšlí.

Rozdělte, prosím, 100 procent mezi následující oblasti podle toho, jak jsou pro Vás důležité. 

a) Odměňování a možnost růstu ve firmě

20 % - Bez možnosti kariérního růstu a odměňování nemůžete být dostatečně motivováni.

b) Pověst a image firmy

20 % - Nikdy bych nepracoval pro společnost se špatnou pověstí na trhu. Naopak, pokud jste ve společnosti s dobrou pověstí a image, naplní vás to pocitem, že jste součástí něčeho zajímavého.     

c) Pracovní náplň        

30 % - Těch 8+ hodin se musí něčím vyplnit, pokud by mě práce nebavila a nemotivovala, nemohl bych ji dělat.

d) Lidé a kultura ve firmě

30 % - Nikdy bych nevěřil, jak důležití pro mě budou kolegové a firemní kultura. I v náročnějším období tyhle dva zásadní faktory zůstávají a ranní vstávání s ne příliš pěknými vyhlídkami je hned o poznání příjemnější.