Bioplasty ze dřeva | EkonTech.cz


Bioplasty ze dřeva

Vědec / bioplasty / finsko
13. 5. 2020 - 10:41

Bioplasty zaznamenaly v posledních letech nebývalý rozmach. V očích široké veřejnosti představují “zelenější” variantu v porovnání s klasickými plasty vyráběnými z ropy. Skandinávské země jsou známy svým pozitivním přístupem k otázkám ochrany životního prostředí a to se projevuje také v aktivitách tamějších firem a výzkumných tendencí. Finská společnost Woodly představila nový typ bioplastu, který je vyráběn z celulózy, konkrétně ze dřeva z finských lesů.

Klasický plast vs. bioplast

Nejprve si zopakujme v čem se liší bioplast od klasického plastu, který známe dlouhá desetiletí. Obyčejný plast je vyráběn z neobnovitelných zdrojů, konkrétně z ropy a to s sebou přináší mnohá úskalí. Bioplast je naproti tomu produkován z rostlinných obnovitelných zdrojů a jeho výroba je při použití vhodných procesů a technologií značně ekologičtější.

To si uvědomili i ve Finsku, kde v roce 2011 započal výzkum nového typu bioplastu. Společnost Woodly se rozhodla využít materiálu, kterého je ve Finské republice víc než dostatek - dřeva, a vyvinout takový typ bioplastu, který by byl plně recyklovatelný. To se jí po letech výzkumu povedlo a v letošním roce (tj 2020) si budou moci zákazníci koupit ve finských obchodech zboží balené v tomto typu materiálu.

V čem je nový biopast tak přelomový? Granulát, který se pro výrobu plastových obalů používá je možné zpracovat na stávajících strojích pomocí vstřikování nebo lisováním. Není tedy třeba investovat finance do modernizace strojních zařízení. Uhlíková neutralita je dalším z aspektů, kterými se “dřevěný bioplast” může pyšnit - při výrobě tohoto materiálů je vyprodukováno méně oxidu uhličitého než kolik ho stromy, ze kterých se vyrábí, pojmou. Certifikát ISO14044 a ISO14040 potvrzující životní cyklus dokládá, že se produkt Woodly řadí do konceptu cirkulární ekonomiky. Třetí nespornou výhodou této novinky je její recyklovatelnost. Jak sám výrobce uvádí, materiál je plně recyklovatelný a navíc pokud skončí ve smíšeném odpadu (tedy v černé popelnici namísto žluté, kam patří), jsou emise z jeho spalování o 70% nižší než při spalování klasických plastů.

Recyklace, biologická odbouratelnost

Recyklovatelnost a potenciální skrytá hrozba bioplastů je jedním z hlavních argumentů v očích odpůrců prozatím příliš neprobádané technologické novinky. Problematiku odbouratelnosti bioplastů pro Český rozhlas komentoval Hynek Beneš z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd České republiky: „Můžete vyrábět klasický petrochemický plast z ropy, který bude stoprocentně biologicky odbouratelný. A naopak můžete použít jako složku nějaké rostlinné oleje a vyrobit z nich plasty, které biologicky odbouratelné nejsou.“ To je i případ "dřevěného plastu", který je sice recyklovatelný, avšak není biologicky odbouratelný, tzn. že pokud někdo vyhodí obal z tohoto materiálu do volné přírody, za desítky let obal najdeme ve stejné podobě a nebude ani částečně rozložený. Na to je třeba pamatovat při posuzování ekologičnosti finského řešení a přisoudit tomuto aspektu adekvátní důležitost.

Je tedy patrné, že se finský výrobce snaží se vylepšit pověst technologické novince, která je mnohými zatracována jako skrytá hrozba, i dž se jedná o běh na dlouhou trať. Jak se bude odvětví bioplastů vyvíjet dále je ve hvězdách, ale již teď je patrné, že se firmy snaží najít ekologičtější varianty ke klasickým plastům. A těchto snah neustále přibývá napříč kontinenty.

Foto: Woodly