České nápady míří do Silicon Valley | EkonTech.cz


České nápady míří do Silicon Valley

Technik / inovace
29. 8. 2014 - 11:12

Několik úspěšných absolventů Laboratoře Nadace Vodafone vyráží 2. září do Kalifornie, aby představili své nápady na konferenci pro společensky prospěšné projekty Social Capital Markets (SOCAP). Čeští inovátoři se také v proslulém Silicon Valley setkají se zástupci americké Nadace Vodafone. Příležitost rozvinout užitečný nápad a posunout ho na celosvětovou úroveň se zároveň nabízí dalším aktivním lidem. Do 9. září přijímá Laboratoř Nadace Vodafone přihlášky do svého podzimního kola.

Chytrý systém sdílení kol ve městě (Rekola), speciální aplikace umožňující nevidomým používat chytré mobily (BlindShell) a online pomůcka pro rozvíjení se ve čtení (Levebee) – to jsou projekty, jejichž autoři získali letenku do San Francisca na celosvětové setkání inovátorů, společensky prospěšných podnikatelů, investorů, filantropů a vědců. Na konferenci Social Capital Markets se již posedmé setkají všichni ti, kdo se zajímají o nové cesty jak „propojovat peníze a smysl“.

Na konferenci SOCAP je k vidění to nejzajímavější co se ve světě na poli sociálního podnikání děje. Je skvělé, že se tam letos představí hned tři české projekty. Je to výborná příležitost jak získat partnery, investory, důležité kontakty, jak se nechat inspirovat.“ (Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone)

Týmy BlindShell, Rekola a Levebee prošly několikaměsíčním akceleračním programem, ve kterém se metodou Lean Startup učily experimentovat a hledat řešení na míru své cílové skupině. Mohly tak rychleji prozkoumat slepé uličky, odhalit rizika, které jejich nápad s sebou nese, a vyhnout se zdlouhavému a nákladnému vyvíjení produktu nebo služby, o kterou by nakonec nemusel mít nikdo zájem. 

„Nebyli jsme na přípravu sami, měli jsme výborné vedení k metodě Lean Startup a osobní mentoring. Díky tomu jsme na konci měli v ruce perfektně rozpracovaný projekt naší nové aplikace a stačilo jen začít vyvíjet...“ (Michal Zwinger, Levebee)

Na pravidelných setkáních Laboratoře se účastníci učí odhalovat a snižovat rizika svého projektu a setkávají se s odborníky z praxe. Součástí podpory od Nadace Vodafone jsou také nezbytné peníze na experimentování a osobní mentor pro každý tým.

„Velmi nás obohatila také vzájemná diskuze s ostatními účastníky Laboratoře. Poznali jsme, že i přes různorodé oblasti zájmu čelíme všichni podobným překážkám a problémům.“ (Daniel Novák, BlindShell)

Projekty, které projdou Laboratoří a podaří se jim najít udržitelný způsob fungování, mají větší šanci uspět i s žádostí o takzvaný velký grant Technologie pro společnost. Aplikace Levebee tak od Nadace Vodafone získala skoro 500 tisíc korun, cyklistická aplikace Rekola dostala 300 tisíc korun na další rozvoj. Když projekt nadaci opravdu přesvědčí, může získat podporu i v řádech milionů.

„V Rekolech teď replikujeme samotný model Laboratoře a děláme experimenty v jednotlivých městech naší cyklistické federace. Pardubice něco zkouší, Brno něco dalšího a z výsledků pak těžíme všichni.“ (Vítek Ježek, Rekola)

Tyto příklady mohou následovat všichni, kdo mají nápad jak pomocí technologií dělat svět lepším místem k životu. O dalších užitečných českých nápadech tak třeba už příští rok bude opět slyšet až v Silicon Valley. Pokud i vy nějaké máte, přihlaste se. Uzávěrka do podzimního kola Laboratoře Nadace Vodafone je 9. 9. 2014.

Více na:

http://nadacevodafone.cz/programy/laborator/

http://socialcapitalmarkets.net