Digitální technologie nás nedělají hloupějšími | EkonTech.cz


Digitální technologie nás nedělají hloupějšími

Technik / Digitální technologie / vědomosti
31. 12. 2021 - 14:22

Podle mnohých názorů díky moderním digitálním technologiím hloupneme. Ve skutečnosti ale nepředstavují pro náš mozek brzdu, nýbrž rozšíření, které je možné využít pro zlepšení duševního výkonu. Chytré telefony a notebooky přebírají rutinní záležitosti, díky čemuž může mozek ušetřit energii a použít ji jinde

S moderními digitálními technologiemi, jako jsou chytré telefony či notebooky, se pojí celá řada negativ. Ohrožují naši tělesnou hmotnost, páteř, zrak, pozornost při řízení či výuce, v neposlední řadě spánek. Jak ale říká Anthony Chemero z americké University of Cincinnati, chytré digitální technologie mají i svá pozitiva. Například, navzdory tomu, co často slýcháme, nás tyto technologie nedělají hloupějšími.

 

Podle Chemera nejsou navzdory bombastickým titulkům prakticky žádné vědecké doklady, že by chytré telefony či notebooky nějak poškozovaly naše biologické kognitivní schopnosti. Spíše je pravdou opak. Tyto ikonické technologie dnešní doby mění způsob, jakým své kognitivní schopnosti zatěžujeme. A tyto změny jsou ve skutečnosti pro naše duševní výkony přínosem. 

 

 

Chemero uvádí jako příklad situaci, kdy nás chytrý telefon naviguje do cíle naší cesty. Ušetří nám tím energii a stres spojený s použitím tradiční mapy nebo dokonce dotazu na cestu. Ušetřenou energii pak mozek, jehož provoz je nesmírně energeticky náročný, může použít jinde. Podobně se chovají experti, když dnes řeší komplexní problémy. Obvykle přitom nepoužívají papír, tužku a zpaměti naučená telefonní čísla. Sofistikované technologie jim usnadní práci s rutinními měřeními či výpočty.

 

Počítače a chytré telefony fungují jako nástroje, které nás doplňují tam, kde nejsme příliš dobří. K nezaplacení jsou pro zapamatování velkých objemů dat, náročné výpočty nebo pro prezentování informací, když je to třeba. Chytré technologie rovněž rozšiřují naše schopnosti informovaně se rozhodnout, do míry, jaké bychom sami dosáhli jen těžko. Například díky chytrému telefonu s GPS se dozvíme nejen to, kde právě jsme, ale můžeme si zvolit další trasu pohybu podle intenzity dopravy. Pokud bychom jeli automobilem rušným městem bez této výbavy, bylo by to mnohem náročnější.

 

Pro Chemera jsou chytré technologie jako důmyslné rozšíření mozku, které zlepšuje jeho možnosti a výkon oproti přírodnímu mozku. Neznamená to, že by chytré technologie nepřinášely žádné problémy v souvislosti s duševním zdravím, nejde ale o nic, co by nás trvale brzdilo v našem uvažování.zdroj: Phys.Org