Mladé české univerzity zažívají pokles, korejským se naopak daří | EkonTech.cz


Mladé české univerzity zažívají pokles, korejským se naopak daří

Ostatní / univerzita
8. 7. 2021 - 7:00

Nově vydaný žebříček THE Young University Rankings 2021 srovnává mladé světové univerzity, které ještě neoslavily padesát let své existence. Do žebříčku se dostalo šest českých vysokých škol, z nichž ale většina od minulého roku zažila pokles. Žebříčku letos vévodí singapurská Nanyang Technological University.

Žebříček společnosti Times Higher Education (THE) Young University Rankings 2021 se primárně zaměřuje na hodnocení mladých vysokých škol, od jejichž založení neuplynulo více než padesát let. Celosvětově žebříček srovnává přes 450 institucí z 68 zemí světa.

Hodnocení jednotlivých škol probíhalo v pěti hlavních kategoriích, které celkově pokrývaly třináct rozhodujících indikátorů. Jednalo se zejména o výuku, ve které se hodnotila reputace, poměr vyučujících na studenty, poměr doktorandů na studenty, poměr dokončených dizertací na počet vyučujících a institucionální příjem. V oblasti výzkumu byly zase srovnávány finanční prostředky na výzkum, produktivita tamějšího výzkumu a vědecká pověst pracoviště. Podle společnosti THE je indikátor finančních prostředků důležitý hlavně proto, že dostatek peněz je nutný k rozvoji excelentního výzkumu. Indikátor byl přitom normalizován vzhledem ke specifickým podmínkám v jednotlivých oborech.

Třetí hodnocenou oblastí byly citovanost, kterou se THE snaží kvantifikovat, do jaké míry jednotlivé školy přispěly k rozvoji lidského vědění. Data byla opět normalizována podle oborů. Další hodnocenou oblastí byla internacionalizace, kde se kladl důraz na procento zahraničních studentů, procento zahraničních pracovníků a mezinárodní vědeckou spolupráci. Posledním sledovaným indikátorem byl transfer znalostí. V této kategorii se primárně počítal výdělek, který se instituci podařilo získat ze spolupráce se soukromými firmami.

Východoasijské školy na vzestupu

Z žebříčku jasně vyplývá, že v posledních padesáti letech lze pozorovat výrazný a stabilní pevný růst vysokých škol a univerzit v Asii, přestože nejvíce zástupců má v žebříčku stále Velká Británie (jde o 37 škol). Hned za ní se už ale umístila Indie, které se podařilo v žebříčku získat 34 zástupců. Co se kvality týče, je na tom pravděpodobně nejlépe Jižní Korea. Ta získala v žebříčku nejvyšší počet nejkvalitnějších univerzit. V první desítce se umístili hned tři její reprezentanti – Korea Advanced Institute of Science and Technology, Pohang University of Science and Technology a Ulsan National Institute of Science and Technology. Všem třem se mimo jiné podařilo získat vysoké skóre v oblasti transferu a spolupráce s průmyslovým sektorem.

Korejský úspěch je příkladem širšího trendu východoasijských škol. Ostatně na prvním místě v celém žebříčku se umístila singapurská Nanyang Technological University a dvě hongkongské školy - Hong Kong University of Science and Technology, která získala třetí místo, a City University of Hong Kong, která se umístila na páté příčce. Z evropských škol se nejlépe umístila francouzská Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Paris, která získala druhou příčku. Šesté místo z minulého roku i letos obhájila nizozemská Maastricht University a na sedmou příčku letos dosáhla Sant’Anna School of Advanced Studies – Pisa.

O jednu víc než minulý rok

Z českých vysokých škol se do žebříčku podařilo probojovat hned šesti univerzitám, což je o jednu více než loni. Nejlépe se z českých škol umístila Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, která mimořádně dobře skórovala právě v oblasti citovanosti. Obsadila tak sdílené 251. – 300. místo. To je přitom od minulého roku propad skoro o padesát míst.

Jako druhá z českých škol se umístila Ostravská univerzita, která získala 301. - 350. příčku. Podařilo se jí získat solidní výsledky v oblasti internacionalizace i citovanosti, ale také od minulého roku zažila propad o padesát míst. Třetí česká vysoká škola, Univerzita Hradec Králové, se umístila na 351. – 400. místě. Jako jediná z českých škol si od minulého roku nepohoršila. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a Západočeská univerzita v Plzni, které se umístily na tomtéž kolektivním 351. – 400. místě, se od minulého roku propadly o padesát míst. Letos se v žebříčku nově objevila také Univerzita Jana Evangelista Purkyně v Ústí nad Labem, která získala 401+. příčku.

Celkově výsledky žebříčku THE Young University Rankings 2021 jsu k nahlédnutí zde. Na závěry z minulého roku je možné se podívat zde.

Cílem portálu Vědavýzkum.cz je sdružovat informace o dění v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, přinášet aktuality o vědní politice a podporovat diskusi o úspěších i výzvách české vědy.

Foto: Nanyang Technological University