Nová technologie přinese denní světlo i do uzavřených prostor | EkonTech.cz


Nová technologie přinese denní světlo i do uzavřených prostor

Technik
1. 4. 2014 - 20:43

Představte si, že sedíte v pokoji bez oken, a přesto máte pocit, že vám do obličeje svítí slunce. Tento jedinečný zážitek je nyní reálný díky projektu COELUX financovanému z fondů Evropské unie. Technologie obnovuje fyzické a optické vlastnosti přírodního světla tak, že napodobuje rozptyl a průchod slunečního záření atmosférou. Je dokázáno, že tento jev má pozitivní vliv na komfort a duševní pohodu v uzavřených a podzemních prostorách.

Díky propojení nejnovější úsporné LED technologie, pokročilého optického systému využívajícího nanostrukturované materiály a „high-tech“ okenního systému má COELUX potenciál stát se revoluční inovací v oblasti osvětlení a designu, a zároveň zlepšit kvalitu života Evropanů i obyvatel ostatních kontinentů.

S technologií COELUX si můžete užívat slunečního svitu kdykoli a kdekoli,“ řekl profesor Paolo di Trapani, koordinátor projektu a fyzik na univerzitě Insubria v italském Como, který se již deset let věnuje výzkumu s cílem napodobit přírodní světlo. „Stejně jako je obtížné vystihnout vůni parfému nebo barvu tropického slunce, nejde jednoznačně popsat ani povzbuzující účinky technologie COELUX, která navozuje pocit neomezeného prostoru. V průběhu projektu se podařilo dokázat, že dokonce i osoby trpící klaustrofobií se vlivem světla COELUX cítí šťastně a uvolněně, přestože se delší dobu nachází v malém prostoru bez oken.“ Technologii vlastní organizace „CoeLux Srl“ spadající pod univerzitu Insubria.

Světlo ovlivňuje naše zdraví a duševní pohodu

OSN prohlásila rok 2015 za Mezinárodní rok světla s cílem upozornit na pozitivní vliv světla na naše zdraví a duševní pohodu. Umělé sluneční světlo je teplé a přímé a objekty jsou díky němu výraznější a barevnější, což dodává domácím i veřejným prostorám útulnější a příjemnější vzhled. Hra světla a stínu mění objem a tvar vnitřních prostor a ovlivňuje způsob, jakým lidé přistupují ke svému okolí.

Z technologie COELUX pro rozptyl světla budou mít užitek všichni, kdo nemají dostatečný přístup ke slunečnímu svitu. Projekt byl zaměřen především na oblast zdravotní péče, ale technologii lze bez problémů využívat v obchodech, pohostinství, muzeích, na letištích, v podzemní dopravě, v lázních, sportovních centrech, kinech i v pracovním a průmyslovém prostředí. Pro lidi pracující nebo žijící v podzemních prostorách, ať už z důvodu omezeného prostoru nebo kvůli extrémním klimatickým podmínkám (například v Kanadě či Spojených Arabských Emirátech), bude technologie obrovským přínosem. Totéž platí o obyvatelích v oblastech nejdále od rovníku, blízko Arktidy a Antarktidy, kteří se musí vyrovnávat s dlouhým obdobím nedostatku slunečního záření.

Jak technologie funguje

COELUX kombinuje tři klíčové prvky:

  • Nejnovější úspornou LED technologii pro reprodukci světelného spektra slunečního záření
  • Pokročilý optický systém pro vytvoření dojmu vzdálenosti mezi „oblohou“ a „sluncem“
  • Nanostrukturované materiály o šířce pouhých pár milimetrů k napodobení Rayleighova rozptylu, který se odehrává v atmosféře

Tyto prvky jsou zabudovány do high-tech okenního systému, který nabízí obrovské množství příležitostí a designových možností pro architekturu interiérů. COELUX nabízí tři možnosti nastavení - uživatelé si mohou vybrat mezi světelnými podmínkami severní Evropy, Středomoří nebo tropů.

Vývoj produktu a jeho komerční využití

Výzkumný projekt COELUX obdržel od Evropské unie příspěvek ve výši 2,5 milionu eur v rámci sedmého rámcového programu. Profesor Di Trapani k tomu uvedl: „Grant od Evropské unie byl nezbytný, abychom mohli investovat do výzkumu a vývoje a pokrýt náklady na testování. Pomohl nám přesvědčit ostatní investory, aby se k nám přidali a podpořili nás. Vřele doporučujeme ostatním malým a středním podnikům, aby využily příležitost a ucházely se o grant z Evropské unie.“

Technologie COELUX bude uvedena na trh na konci roku 2014. Nabízí jedinečnou obchodní příležitost partnerům projektu a evropským společnostem, které se budou podílet na výrobě, ukázkách a nasazení technologie. Světový trh s osvětlovací technikou má podle odhadů hodnotu 58 miliard EUR a inovativní technologie COELUX má ideální pozici k získání podílu na tomto trhu. Zvýší tak konkurenceschopnost Evropy, vytvoří nová pracovní místa a přispěje ke zvýšení kvality života Evropanů.

Michael Jennings, mluvčí evropské komisařky pro výzkum, inovace a vědu Máire Geoghegan-Quinnové, řekl: „Mnoho oblastí našeho života – energii, dopravu, medicínu, potravinářství, zdraví fyzické i psychické, se daří neustále zlepšovat díky nanotechnologiím. COELUX je skvělým příkladem toho, jak věda dokáže jednoduchý, ale na pohled nereálný nápad, jako je vytvoření slunečního světla, proměnit ve skutečnost. Tento projekt má velkou šanci změnit životy lidí k lepšímu.