Světové finále vzdělávacího programu HORIZON GRAND PRIX zná vítěze! | EkonTech.cz


Světové finále vzdělávacího programu HORIZON GRAND PRIX zná vítěze!

Technik / Horizon Grand Prix
14. 6. 2019 - 16:39

V sobotu 8. června 2019 v rámci Veletrhu vědy odstartoval, za velkého zájmu odborníků i veřejnosti, závod modelů aut na vodíkový pohon. Novými mistry světa se, po napínavém šestihodinovém závodě, stali studenti týmu STEAM Legacy ze Spojených států amerických. Rekordní počet účastníků závodu potvrzuje, že budoucnost technického vzdělávání je v projektech, které propojují teorii s praxí a zábavou!

Na start této mimořádné středoškolské soutěže s mezinárodním přesahem, se postavilo celkem 19 týmů z 10 zemí světa. Studenti mohli s vlastnoručně zkonstruovanými modely uspět hned v několika kategoriích, jako například design či týmová spolupráce v pit stopu. Hlavní soutěžní kategorii – počet ujetých kol, zcela ovládly týmy z USA, které obsadily prvních pět příček. Následovaly dva týmy ze Slovenska, na které navázaly všechny tři české týmy.

„Ačkoliv závody většinou mívají pouze jednoho vítěze, věřím, že v tomto případě zvítězili všichni, kdo se zapojili a měli tak možnost se blíž seznámit s technologií, která již i v ČR klepe na dveře.“ říká Jiří Hájek ředitel úseku vývoje a inovací UniCRE a dodává: „největším překvapením celé akce pro mě byla schopnost týmů, především těch zaoceánských, modifikovat sériové vozy tak, že svou úrovní a kvalitou provedení vzbuzovaly dojem, že se nejedná o soupeření středoškoláků, ale profesionálních závodních týmů.“

Co stojí za úspěchem amerických škol, vysvětluje ředitelka STEAM Legacy High School, Carla Barrera-Ortiz: „Poté, co jsme si ověřili, že výstupy z projektu je možné aplikovat do mnoha témat výuky a viděli jsme nadšení studentů, požádali jsme o možnost zařazení vzdělávacího programu Horizon přímo do výuky. Již po roce je vidět, že to byl správný krok. Získali jsme tak dostatek času i finančních prostředků.“

„České týmy mají zajištěnou finanční podporu z řad velkých firem, které vidí smysl v rozvoji technického vzdělávání. Velmi sporadicky se však daří začlenit program do výuky, ačkoliv se dotýká řady aktuálních témat vzdělávání. Učitelé a žáci tak nemají jinou možnost než projektu věnovat hlavně svůj volný čas.“ doplňuje Václav Bystrianský ze společnosti Horizon.

„Spojení Veletrhu vědy 2019 a Horizon Grand Prix bylo logickým krokem. Mezinárodní mistrovství modelů aut na vodíkový pohon přineslo na Veletrh vědy 2019 unikátní atmosféru závodů a pomohlo budovat dobré jméno veletrhu i v mezinárodním prostředí.“ uzavírá Petr Borovský z Divize vnějších vztahů AV ČR, která má organizaci Veletrhu vědy na starosti.

Akce se konala s finanční podporou Moravia Steel a pod záštitou Víta Šimrala, radního pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání MHMP; Ministerstva školství; Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva dopravy ČR.