Těšíte se na rodinnou štědrovečerní večeři? Generace Y si k ní přivede i své přátele - v chytrém telefonu | EkonTech.cz


Těšíte se na rodinnou štědrovečerní večeři? Generace Y si k ní přivede i své přátele - v chytrém telefonu

Technik / chytré telefony
20. 12. 2012 - 12:40

Ranní káva, zubní pasta a smartphone – to jsou nutné náležitosti startu každého dne pro 90 % mladých do 30 let, nás studentů. Textování, mailování a kontrole sociálních sítí na chytrém telefonu se věnujeme v koupelně, v posteli nebo při řízení auta. Vyplynulo to z aktuální studie Cisco Connected World Technology Report (CCWTR), která zpovídala mladé studenty a zaměstnance do 30 let, představitele „generace Y“.

 

Studie říká, že chytré telefony se pro nás staly nepostradatelnou součástí života – 42 % účastníků studie uvedlo, že bez možnosti použít smartphone připojený k internetu by se cítili, jako by jim něco důležitého chybělo. Podle hodnocení generace Y jsou chytré telefony dvakrát populárnější než notebooky a osobní počítače. Studie poskytuje zajímavé informace o chování mladé generace, které jsou využitelné pro zaměstnavatele, poskytovatele služeb i specialisty na IT bezpečnost.

„Stejně, jako jsou dnešní mladí lidé propojeni prostřednictvím svých smartphonů a sociálních sítí s přáteli, jsou také zvyklí být jimi propojeni se svou prací. To je dobrá zpráva pro firmy, protože mladí zaměstnanci jsou připraveni řešit pracovní úkoly flexibilně, odkudkoliv a kdykoliv. V řadě případů jim k tomu stačí právě jejich chytrý telefon, díky kterému mají přístup k pracovnímu e-mailu, důležitým datům a firemním systémům. Samozřejmě je třeba mít na paměti, že lidé dnes používají jediný přístroj pro pracovní i soukromé účely, a rostou tak požadavky na kvalitní zabezpečení přístupu do firemních sítí,“ uvedl Jiří Devát, generální ředitel Cisco ČR.

Aktivní používání chytrých telefonů klade také stále rostoucí požadavky na kapacitu mobilních a bezdrátových sítí. „Jak vyplývá z našeho výzkumu, 90 % respondentů prostřednictvím svého mobilního zařízení nahrává fotografie na internet, 62 % pak odesílá i natočená videa. Takové činnosti vyžadují kvalitní a rychlé mobilní nebo wi-fi připojení. Mezi lety 2011 a 2016 vzroste objem mobilních dat přenesených chytrými telefony 17krát, a na takový nárůst se musí sítě připravovat již nyní,“ řekl Jiří Devát.

Smartphone jako fenomén doby

Celých 60 % zástupců generace Y říká, že na svém chytrém telefonu impulsivně kontroluje maily, zprávy nebo statusy na sociálních sítích, aniž by si to aktivně uvědomovali. Dva z pěti dotazovaných (40 %) uvedli, že pokud by nemohli svůj chytrý telefon průběžně kontrolovat, procházeli by pocitem abstinenčních příznaků a úzkostného pocitu, že jim něco chybí.  Zároveň si 60 % z nich přeje, aby takto silnou nutkavou potřebu nepociťovali.

Smskování, mailování nebo kontrola sociálních sítí jsou pro generaci Y všeprostupujícími činnostmi. Celých 75 % respondentů používá smartphone v posteli, více než třetina v koupelně. 46 % dotázaných uvedlo, že se těmto činnostem věnují dokonce během společného jídla s přáteli nebo rodinou. A téměř pětina lidí (20 %) přiznává, že smskují během řízení.

Ze studie dále vyplynulo, že pro 70 % generace Y jsou mobilní aplikace důležitou součástí každodenního života. 70 % z nich používá pravidelně od jedné do devíti aplikací. Polovina z nich je používá zejména pro hry a zábavu, 27 % pro pracovní účely. Zároveň však 40 % respondentů uvedlo, že politika jejich společnosti jim zakazuje používat firemní zařízení pro mimopracovní aktivity. A 71 % toto nařízení ne vždy dodržuje.

Smartphone jako pomocník s přidanou hodnotou

Pokročilé možnosti chytrých telefonů mohou uživatelé využít nejen při práci nebo komunikaci s přáteli. Uplatnění najdou v mnoha praktických situacích, kdy jim přinesou novou přidanou hodnotu. Stále více přístrojů, senzorů a dalších předmětů je již přímo napojeno na chytrý telefon – jako například tréninkové boty, které poskytnou informace o uběhnuté trase, její náročnosti a kvalitě výkonu a vyhodnocení pošlou přímo na uživatelův smartphone.

Dalším příkladem může být inhalátor pro dětské astmatiky vybavený senzorem, který posílá data přímo do chytrého telefonu dítěte, a informuje ho, zda jej nevyužívá příliš nebo naopak málo. Stejnou informaci může na svůj chytrý telefon obdržet i rodič, a být tak upozorněn na zhoršující se zdravotní situaci.

 

O studii

Průzkum byl proveden na vzorku 3 600 respondentů z 18 zemí. Polovinu tvořili studenti a mladí zaměstnanci mezi 18 a 30 lety, polovinu IT profesionálové.