Vesmírná mise SpaceX Inspiration4: Sny se mohou splnit! | EkonTech.cz


Vesmírná mise SpaceX Inspiration4: Sny se mohou splnit!

Vědec / vesmír / expedice
13. 12. 2021 - 15:29

Ve čtvrtek 16. září 2021 se začala psát nová kapitola vesmírného cestování. Krátce po druhé hodině ranní našeho času odstartovala z rampy startovacího komplexu 39A Kennedyho kosmického centra NASA na Floridě do vesmíru poprvé v historii posádka složená pouze z kosmických turistů.

Velitelem mise Inspiration4, která v kabině CrewDragon tři dny kroužila kolem Země, byl osmatřicetiletý americký podnikatel a miliardář Jared Isaacman, vlastník největší soukromé sbírky proudových letadel na světě a držitel rekordu v nejrychlejším obletu planety Země z roku 2009.

 

Pilotkou mise byla vysokoškolská profesorka geologie a planetárních věd Sian Proctorová (51 roků), která se v roce 2009 dostala mezi 47 finalistů výběru NASA na nové astronauty, ale do konečného výběru 9 kandidátů tehdy neprošla. Narodila se přibližně 9 měsíců po přistání Apolla 11 na Měsíci a jak sama dodává, patrně byla dítětem, které vzešlo z oslavy tohoto historického momentu.

 

Třetím v posádce byl softwarový inženýr a veterán letectva Chris Sembroski (42), který téměř veškerý svůj volný čas věnuje neziskové vzdělávací společnosti ProSpace, zabývající se propagací letů do vesmíru. Ten získal letenku od svého přítele, který jí vyhrál v charitativní tombole za 50 dolarů věnovaných pro Dětskou nemocnici St. Jude.

 

Veliký zájem ale k sobě přitahovala především čtvrtá účastnice letu – zdravotní sestra z Dětské nemocnice St. Jude v Memphisu, devětadvacetiletá Hayley Arceneauxová. Ta se stala nejenom historicky nejmladším Američanem ve vesmíru, ale i prvním člověkem, který do kosmu vzlétl s těžkým zdravotním handicapem. Po rakovině kostí, kterou prodělala v deseti letech věku, má úplnou titanovou kloubní protézu levého kolene. Její handicap jí však nijak nebránil zapojit se do výcviku před startem, ani ji neomezoval při pobytu v beztížném stavu během vlastního letu.

 

Hlavním cílem tohoto charitativního projektu bylo vybrat 200 milionů dolarů pro nemocnici St. Jude Children's Research Hospital v Memphisu, a podpořit tak jejich velice úspěšné programy léčby dětských onkologických onemocnění. K tomu by měla dopomoci i celá řada doprovodných akcí, jako bude třeba prodej piva uvařeného z 30 kg chmele, který měla s sebou posádka na palubě. Nebo aukce expedičních hodinek Pilot’s Watch Chronograph, psacích per Fisher Apollo11 50th Anniversary, obsahujících kus kovu z Apolla 11, a expedičních bund s unikátními kresbami dětských pacientů ze St. Jude, či hudebních a uměleckých děl, které byly na palubě v podobě digitálních NFT tokenů.Aktuální informace hovoří o tom, že finančního cíle sbírky bylo dosaženo již v průběhu třídenního letu posádky. Na kontu nadace je již přes 220 milionů dolarů a částka stále roste (stav k 28. 9. 2021).Polovinu z této částky věnoval osobně Jared Isaacman, který dalšími 200 miliony dolarů zaplatil za celý let, včetně kabiny i nosné rakety.

 

Čtyřčlenná posádka se v kabině CrewDragon Resilience (Odolnost) společnosti SpaceX podívala až do výšky 586 km nad zemským povrchem, což je s výjimkou dvou misí programu Gemini, devíti cest posádek Apollo k Měsíci a dvou servisních letů amerických raketoplánů k Hubbleovu vesmírnému dalekohledu nejvýše, kam se doposud pozemšťané ve vesmíru podívali. Celé dobrodružství dvou mužů a dvou žen trvalo přesně 2 dny, 23 hodin, 3 minuty a 45 sekund a bylo zakončeno bezproblémovým přistáním ve vlnách Atlantiku nedaleko Floridy.

 

 

Sedmiměsíční trénink posádky obsahoval mj. i několikadenní pobyt ve sněhu na horách, s ubytováním ve stanu o velikosti menší, než byl potom interiér jejich kabiny. To mělo prověřit reakce posádky na stresové situace a posádku stmelit.Všichni si vyzkoušeli let v proudovém letadle, mimo jiné i na českých strojích L-39 Albatros, které vlastní společnost Jareda Isaacmana, kde zažili jak přetížení přes 4G, tak i krátkodobý stav beztíže.Na závěr přípravy proběhla i komplexní 30hodinová simulace letu ve výcvikových prostorách společnosti SpaceX.

 

CrewDragon Resilience měl při tomto letu nainstalovanou ve své špici (kde je v ostatních případech stykovací zařízení pro připojení k ISS) speciální vyhlídkovou kopuli z akrylátu, která umožnila posádce fantastický pohled na zemský povrch, ubíhající skoro 600 kilometrů pod nimi.

 

Kabina Resilience letěla do vesmíru již podruhé. Poprvé to bylo v listopadu 2020, kdy vynesla na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS první operační posádku Crew-1. Z půlroční cesty vesmírem se kabina vrátila v květnu letošního roku a hned začala její příprava na misi Inspiration4.První stupeň nosné rakety Falcon-9, který kabinu vynášel, již předtím absolvoval dva úspěšné starty v listopadu 2020 a červnu 2021, v obou případech s GPS satelity. Stejně tak jako v obou předchozích případech, i při tomto startu přistával první stupeň na plovoucí plošině. Tentokrát mořský prám čekal na vracející se raketu v Atlantiku, ve vzdálenosti 544 km od místa startu.

 

Posádka si celou třídenní cestu vesmírem mimořádně užila. Jejich radost nepokazilo ani několik drobných problémů, jakým byla třeba malá havárie palubní toalety (detaily nebyly zveřejněny!), nebo studená pizza k obědu – na to ihned zareagoval v tweetu šéf společnosti SpaceX Elon Musk, který slíbil, že už na příští misi přidají na palubu mikrovlnku na ohřev pokrmů.

 

Motto první turistické vesmírné mise znělo: „Sny se mohou splnit, i když se třeba zdají nedosažitelné!“Jared, Hayley, Sian a Chris si již svůj sen splnili, další vesmírní turisté se vydají brzy za nimi!

foto: ©SpaceX/I4, 2021